X
X

Web Tasarım nedir?

AnasayfaYazılarGrafik & Web TasarımWeb Tasarım nedir?

Web tasarım gerçek kişilerin ya da kurumların sanal alemde bize görünen yüzüdür. Reel kişiler ve kurumlar kendini sanal ortamda temsil etmeye ihtiyaç duyarlar, web tasarım gerçek kişi ve kurumların fikirlerinin belli bir düzen ve tasarım çerçevesinde yazılım yolu ile sanal aleme aktarılmasıdır. Bu sayede internet kullanıcıları internet tarayıcısı (chrome, yandex, explorer, opera vb.) kullanarak bu gerçek kişilere sanal alem üzerinden erişim sağlar. Web tasarımın sonucunda ortaya aktif bir web sitesi çıkar. Bir web sitesi olmanın ise birden çok unsuru vardır. Bu unsurlar ilk aşamada internet kullanıcılarının dikkatini  web sitesine çekmek açısından büyük önem taşır, ardından sitenin kullanım kolaylığı, sitenin içeriği vb. durumlar yine internet kullanıcısı için büyük önem arz eder. Alelade fikir topluluklarının yazılıma dökülmesi ile bir web sitesi oluşmaz. Web tasarımı HTML dilinde olur. Web tasarımı yapan kişilere ise web master ismi verilir. Bu bir uzmanlık işidir.

Web tasarımının unsurlarına şöyle bir göz atacak olursak bunlardan en büyük önem taşıyanlar: 

  1. Düzen
  2. Renk
  3. Grafik
  4. Font
  5. İçerik

Şimdi bu unsurların neden önem taşıdığını bir bir inceleyelim: 

  1. Düzen: Kullanıcının web sitesine girme amacına uygun olarak aradığını hızlı ve kolayca bulması çok önemlidir, bu sebeple sitenin buna uygun bir grafik tasarımının olması gerekir. Web sitesinin tasarımı göz yormamalı, ilk bakışta kullanıcıda karmaşıklık hissi uyandırmamalıdır. Web tasarımda, tasarımcı düzene ne kadar önem verirse, internet kullanıcısının da sitede kalma süresi bir o kadar uzar.
  2. Renk: Web sitesinin rengi kurumun ya da kişinin yansıtmak istediği imaja bağlıdır. İsteğe göre değişkenlik gösterir. Renk konusunda en çok üzerinde durulması gereken nokta, markanın yansıtmak istediği imajdır.
  3. Grafik: Bu konudaki en önemli husus grafiklerin sayfa açılış hızını etkilememesidir. Grafikler web sitesinin içeriği ile örtüşmelidir. Grafikler logo, clipart vb. şekilde olabilir.
  4. Font: Font yazı tipi anlamına gelir. Fontun özenle seçilmesi yine markanın çizmek istediği imajla doğrudan ilgilidir. İsteğe göre değişkenlik gösterebilir. Web tasarımcılar “web güvenli font’’ ları okunaklı şekilde görüntüleyebilir. Kabul gören bir font seçmek tasarımcı için oldukça önemlidir.
  5. İçerik: İçerik internet kullanıcısında merak uyandırmaya ve kullanıcının sitede daha uzun süre kalmasına yönelik olarak oluşturulmalıdır.Bu yüzden içerik kesinlikle dikkat çekici nitelikte olmalıdır. Metin her zaman içerikle ilintili ve okuyucuya fayda sağlayacak nitelikte olmalıdır. İçeriğin anahtar kelimeler içermesi internet tarayıcısında arama yapan okuyucunun siteye yönelmesi açısından oldukça önemlidir.

Web tasarımda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır: Web sitenin tasarımı okuyucunun uzun zaman geçirmesine uygun olmalıdır,çünkü zaten esas amaç okuyucunun web sitesini tercih etmesi ve web sitesinde uzun zaman geçirmesidir. Web sitesinin tasarımı kesinlikle, web sitesinin amacına uygun olmalıdır. Üçüncü önemli husus ise sitenin web tasarımının arama motorlarına uygun kodlanması gerekliliğidir.
Top