X
X

Hosting Nedir?

AnasayfaYazılarHostinglerHosting Nedir?

Hosting, Türkçemizle barındırma hizmeti, web sitesinde yer alan her türlü içeriğin dünya internet ağında barındırılmasıdır. Web sitelerine girerken yazdığımız url denen adreslerin başında yer alan www harfleri esasen wold wide web’in yani dünya internet ağıdır. Hosting ise bu dünya internet ağında web sitelerinin içeriklerinin depolanmasına verilen isimdir. Hosting için web sayfasının arka yüzü de denebilir. 

Evlerimizde kullandığımız bilgisayarlar aslında çok yüksek kapasiteye sahip bilgisayarlar değillerdir. Bu bilgisayarlarda genellikle günümüz şartlarında 8 gb ram, i7 9. Nesil işlemciler gibi iyi sandığımız parçalar bulunsa da esasen bu parçalardan çok daha iyileri üretilebilmektedir. Bu parçaların kişisel bilgisayarlarımızda kullanılma sebebi şüphesiz ki daha iyilerine şu anda ihtiyacımızın olmamasıdır. Her işimize bu tip parçalar yetmektedir. Ancak bunlardan daha iyi parçalar mevcutsa onların üretilmesinin sebebi nedir ?

Dünya üzerinde belirli  firmalar ya da işletmeler serverlar kurar. Bu serverler genellikle local hizmet verse de esasen çok önemli veri depolama alanlarıdır. İşte evimizde kullandığımız bilgisayarlardan çok daha iyi donananıma sahip olması gereken bu bilgisayarlara server adı verilir. Bunların donanım kapasitesi çok çok daha fazladır. 

Hosting de tam olarak bu server ismi verilen süper bilgisayarlarda veri barındırılmasına verilen isimdir. Web sitesi içerisindeki veriler bu serverlarda bulunmaktadır. Tabi ki web hosting faaliyetinde bulunan her firma için çeşitli hosting paketleri mevcuttur ve bu paketler çeşitli hizmetler barındırır. Verilen hizmet sayısı ne kadar artarsa hosting hizmetinin fiyatı da artmaktadır. Peki bu paket ve seçenekler nelerdir ?

  • Wordpress Hosting: Bu Wordpress kullanan tüm web sitelerinde zorunlu bir durumdur. Wordpress yüzde yüz uygulama uyumluluğu sağlar ve kolay kurulum içermektedir. Wordpress ile gerçekten sorunsuz bir şekilde kişisel blog gibi web sitelerini kolayca oluşturabilirsiniz.

 

  • Linux Hosting: Linux genellikle açık kaynak kodları kullanan bir sistemdir. Dolayısıyla Linux Hosting de açık kaynak felsefesine uygun araçlarla yapılandırılmış olan web sitelerine uygudur.
  • Windows Hosting: Windows Hosting işletim sistemine benzer bir ilke ile kolay ve esnek web yazılımları için oldukça uygundur. Bu tür yazılımlar için tercih edilmelidir. 
  • Kurumsal Hosting: Firmaların serverlar içerisinde muhtemel ihtiyacı olan yüksek ssd diski gibi birçok hizmeti barındırır. Kurumsal firmalar için kullanılması tavsiye edilir.

 

Bu tür paketler daha da arttırılabilir. Lakin burada mühim olan nokta ihtiyaca uygun olan hosting paketini seçmektir. Bu paket seçimlerinde daha detaylı bilgi almak istiyorsanız bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Top